sobota, 23 października 2010

Zielone podwórko w Poznaniu cz.1 (Poznań, Poland)

Miałam ostatnio okazję bliżej poznać dwie ciekawe dziewczyny – projektantki z poznańskiego stowarzyszenia „Noga Dzika”.
Jednym z aktualnych działań tego zespołu jest praca nad rewitalizacją poznańskiego podwórka przy ulicy Małeckiego 23 – w ramach społecznej akcji „ZIELONE PODWÓRKA” fundacji „All For Planet”.

Jak można przeczytać na stronie projektu: „Głównym celem akcji jest propagowanie proekologicznych postaw wśród społeczności lokalnych, uświadomienie im, że kwestie związane z ekologią, ze zrównoważonym rozwojem mają wymiar globalny, ale działania w tym kierunku należy podejmować lokalnie.”
Podstawowym założeniem akcji jest rewitalizacja zapomnianych i zaniedbanych podwórek oraz pełna mobilizacja lokalnych społeczności.
„Noga Dzika” i Krzysztof Roszak z firmy „Zielony Ogród”, przygotowali projekt przebudowy podwórka w Poznaniu. Znajduje się ono na Łazarzu – w pięknej, ale dość mocno zaniedbanej dzielnicy kamienic. Ma powierzchnię 200 m2.

Tak wygląda teraz, kiedy właśnie rozpoczęły się prace nad jego przebudową:


A tak będzie wyglądało, wg założeń projektu:

Powstanie ażurowy kwietnik, wiata śmietnikowa, staną stojaki rowerowe i ażurowe meble z solidnych drewnianych elementów podświetlonych od wewnątrz. Plac zabaw z piaskownicą ma zostać wyposażony w – zagadkową na razie – dużą zabawkę edukacyjną.
Na środku podwórka zostanie zasadzony buk, a obok niego azalie i kaliny.

Będę regularnie zaglądać w to ciekawe miejsce, a zdjęcia zamieszczać na blogu.
Życzę powodzenia!

I am going to register changes which take place at one of Poznań city yards. The aim of the project is to integrate local society by common activities focused on changes of their surroundings. The revitalization has been monitoring by “All For Planet” foundation and designers from “Noga Dzika” art association.

1 komentarz:

  1. jestem pod wrażeniem.. Cieszę się, że miasta coraz częściej zajmują się zielenią i aranżacją zapomnianych miejsc..Mam nadzieję, że mieszkańcy docenią tę przemianę..:-)

    OdpowiedzUsuń