czwartek, 23 lipca 2009

Krótka historia skalniaka (My garden)

Kształtując teren przyszłego ogrodu, zaczęliśmy od wybudowania murów oporowych, po dwóch bokach działki. Stały się one podstawą osadzenia ogrodzenia.

Ziemia z działki płożonej wyżej nie zsuwa się na nasz teren, a z kolei nasze rośliny nie "wędrują" do sąsiada ulokowanego niżej. Zdefiniowaliśmy tym samym punkt odniesienia do dalszych działań niwelacyjnych.Po obu stronach działki wybraliśmy ziemię, prowadząc tamtędy odwodnienie. Wyższy teren znajduje się za to w centralnej części ogrodu, gdzie poziom tarasu został zrównany z poziomem gruntu i przyszłego trawnika. Z lewej strony domu, gdzie wybraliśmy najwięcej ziemi, urządzam skalniak w postaci murku z łupka.

Stanowi on formę zagospodarowania przestrzeni między domem, a podniesionym poziomem sąsiedniej działki, zakrywając równocześnie betonowy mur oporowy pod ogrodzeniem. Ziemia między domem a murem była bardzo gliniasta, pod domem stała woda. Dlatego też oprócz prowadzonego tędy odwodnienia, podłoże mieszamy z piaskiem. W przyszłości to miejsce będzie wysypane kamieniami.

W murku jest też mała kaskada. Rośnie przy niej Brunnera. Lubi wodę i zacienione stanowiska.


Nasz łupkowy murek coraz bardziej porasta roślinkami, ale czeka mnie jeszcze wiele pracy.

1 komentarz:

  1. Piękny ogród!
    Bardzo podoba mi się ta kaskada i roślinki :D

    OdpowiedzUsuń