sobota, 26 września 2009

piątek, 25 września 2009

Rośliny na Kaponierze (Poznań, Poland)

Rondo Kaponiera to centrum Poznania. W ciągu dnia jest tu bardzo tłoczno i hałaśliwie. A jednak i w tym – pełnym spalin miejscu – mogą rozwijać się piękne rośliny. Kierowcom stojącym w korkach i pasażerom zatłoczonych tramwajów, przyjemnie jest chyba zatrzymać wzrok na kojącej nerwy zieleni;)

These plants grow in very crowded and noisy roundabout. I hope their absence in that place can help drivers to stay calm during peak traffic hours;)

poniedziałek, 14 września 2009

Stare Zoo (Poznań, Poland)

Na moim blogu o dzieciństwie opisałam nasz sentymentalny spacer po Starym Zoo w Poznaniu.
Tu zapraszam na małą wycieczkę botaniczną po starym ogrodzie zoologicznym. Klatki już prawie opustoszały, a zoo zamienia się w piękny park miejski.
Wiele roślin rozrasta się tu już latami, ale mam wrażenie, że ostatnio zieleń nabrała tu jakiegoś szczególnego uroku. Może to jesień?

Last weekend I spent very nice time walking in the old zoo. Animals have been moved to the big, comfortable cages in the new zoological garden.
This place is getting to be beautiful city park.


czwartek, 10 września 2009

Kanny w mieście (Poznań, Poland)

To skwerek przy ulicy Karmelickiej w Poznaniu. W kamienicy widocznej na zdjęciach mieszkałam ponad 20 lat. Po drugiej stronie skwerku było moje liceum. Co rano biegłam przez to zaniedbane miejsce spiesząc się do szkoły. Były tu tylko brzydkie trawniki na które wyprowadzano psy i betonowe alejki.
Cieszę się, że tak pięknie zagospodarowano ten placyk, nawiązując do jego przedwojennego wyglądu. Kwitnące kanny są też piękną oprawą widocznego od północy kościoła Bożego Ciała.

Blooming cannas in the centre of my city.
niedziela, 6 września 2009

Na skrzyżowaniu (Swarzędz, Poland)

Przez to małe skrzyżowanie w Swarzędzu przejeżdża codziennie mnóstwo aut. Ludzie spieszą się do pracy, szkoły, na zakupy i do urzędów. Nie jest to spokojne miejsce, ale dzięki kilku starym domom i pielęgnowanej ostatnio przez miasto zieleni, przyjemniej przez nie przejeżdżać. Bardzo podobają mi się kwitnące tu właśnie kwiaty. Rośnie tu też dużo kasztanowców, z których właśnie zaczynają spadać kolczaste kulki.

Autumn flowers are blooming at a small crossroads.


piątek, 4 września 2009

Który będzie silniejszy? (My garden)

Który z rozchodników wygra tę walkę o miejsce na skalniaku?:)

These two stonecrops fight for the place. Which one will be the winner?